Skani kava. Arba, kai skonis ir spalva turi draugus.
-Laba diena, man kavos!
-Kokios norėsite?
-Skanios, – atsako klientas ir pats nusijuokia iš savo pokšto.
Ir visai neatsitiktinai šioje vietoje pasirinkome žodį pokštas, kadangi skanios kavos tiesiog nėra. Na, kaip ir yra, bet ji skani tik man ir mano pažįstamam iš Rokiškio rajono. O štai, Jūsų mėgstamiausia kava, man yra tiesiog pasibaisėtina. Taip galėtume tęsti visą dieną. Na, bet mintį suprantate. Ta pati kava vienam žmogui gali pasirodyti karti, o štai kitam – rūgšti. Įdomiausia, kad šioje situacijoje jie abu yra teisūs. Tad ką tokiu atveju gali padaryti kavos gamintojai, kad rastų išties skanios kavos skrudinimo receptą? Ogi, skrudinti “techniškai tvarkingą” kavą, pasirenkant kokybiškas pupeles.
Kas yra “techniškai tvarkinga” kava?
Pirmiausia, tai neturi nieko bendro su technika, mašinomis ar krumpliaračiais ir svirtimis. Kavos skrudinimas yra amatas, jis reikalauja technikos ir žinių, kurias tinkamai pritaikius, galima išgauti teisingai skrudintą kavą. Prieš pradedant šį procesą, amatininkas įsivertina savo pasirinktų pupelių būklę ir kilmę. Tai padeda parinkti pirminius skrudinimo proceso nustatymus. Kaip žinia, pati pradžia terminiame žalių pupelių apdorojime, yra labai svarbi. Pradėk per greitai ir tavo pupelės nespės išdžiūti iki karamelizacijos, pradėk per lėtai ir užuot įgijusios visą puokštę įvairiausių poskonių, pupelės taps duonos plutos skonio. Visas procesas išlieka delikatus iki pat pabaigos, todėl skrudintojas, turi panaudoti visus savo įgūdžius, kad atskleistų tai, ką ūkininkas užrakino savo pupelėje dar tada, kai pasirinko jų rūšį, ūkio vietą, nurinkimo ir apdirbimo būdus bei trąšas. Sudėjus visus kintamuosius ir išsprendus šią lygtį taip, kaip ji turėtų būti išspręsta, atsakyme gausime “techniškai tvarkingą” kavą? Bet ar ji bus skani?
Kas yra skani kava?
Skani kava pirmiausia pasižymi balansu, tai reiškia, kad ji turi būti vienodai rūgšti, karti ir saldi. Tuomet joje turi būti kūnas, tai reiškia, kad kava neturi būti vandeninga. Ir čia kalba eina ne apie skirtumą tarp espresso ir filtrinės kavos, čia kalbame apie pačių pupelių struktūrą, kuri atsiranda, ją skrudinant. Pilno kūno kava, net ir filtriniame pavidale duos žinoti apie tai, jog ji yra pilno kūno. Tai yra, atsigėrę šios kavos jausite, kad gėrimas yra prisirpęs kavos, o ne vandens skonio. Tuo tarpu vandeningoje kavoje skonį jausite tik kol gersite, vos nustojus jis dings. Skani kava taip pat turės daug poskonių, ji nebus vien tik tradicinio kavos skonio. Net ir tamsiausio skrudinimo mišinyje, kuriame gausu robustos, galite pajausti juodojo šokolado, riešutų ar net medaus poskonius. Na, o juos pajausti daugiau šansų bus tada, kai žinosite, kad jūsų geriama kava yra šviežia. Taigi, prie skanios kavos recepto pridėtume – ne senesnė, nei 2 mėnesiai.
Skanios kavos paruošimas
Argi nėra buvę taip, kad nusipirkote kavos pupeles, kurias pardavėjas deklaravo esant pačiomis skaniausiomis, bet buvo dar blogiau, nei Jūsų kasdien geriamos, “paprastos” kavos pupelės? Didelį vaidmenį kelyje skanios kavos link lemia pats kavos paruošimas. Net ir turėdami tobulai paskrudintą, šviežiausią kavą, galite ją sugadinti ruošdami ją jai netinkančiu būdu arba netinkamai pritaikę jai tinkantį būdą. Dėl tinkamiausio metodo vertėtų pasikonsultuoti su pačiu kavos pardavėju, tačiau kaip gaminti Jums patinkančiu metodu, teks išmokti patiems. Nepaisant to, kad tik jūs žinote kiek rūgščią, kiek prisirpusią ir su kokiais pagardais mėgstate savo kavą, kiekvienas paruošimo įrankis turi savo taisykles, kurių reikėtų laikytis. Kai jau įgusite ir pirksite tinkamo skrudinimo pupeles, būsite garantuoti, kad kava yra skani. Bet ar tikrai?
Ar kavą galima laikyti skania, jei mėgstu ją gerti su cukrumi?
Yra dviejų rūšių kava. Ta, kurią mes ragaujame ir tikriname visus jos niuansus, ir ta, kurią mes geriame savo malonumui. Pirmuoju atveju kava turėtų būti geriama be cukraus ir su intencija joje ieškoti privalumų bei trūkumų. Ragaujant tokias pupeles, reikėtų atkreipti dėmesį ir į jų skonio balansą, ir į kūną, ir į tekstūrą ir, svarbiausia, į poskonius. O jų yra tikrai galybė. Todėl, kad nepasimestumėte, galite naudoti SCA (ypatingos kavos asociacijos) sudarytą kavos poskonių ratą. Vadovaudamiesi juo pirmiausia galite nustatyti plačiausią kavos skonio grupę, t.y, ar kava labiau vaisiška, gėliška, žemiška, primenanti riešutus, o gal netgi prieskonius. Tuomet pereikite prie kitos rato dalies ir stenkites įžvelgį kokį konkrečiai vaisių ar riešutą kavos skonis jums primena. Tai nebūtinai turi pavykti iš karto, tačiau jei turėsite intenciją pajausti skonius, užuot iškart nurašius kavą ją esant ne jūsų skonio, tikrai priairtėsite prie žmonių, puikiai gebančių atpažinti, kas gi slepiasi už šio iš pažiūros kartaus ir nieko kito kaip kava neprimenančio skysčio. Galiausiai išmokę visus šiuos kavos niuansus galėsite drąsiai atskirti, kuri kava yra skani, nors ir nebūtinai jūsų skonio, ir kuri yra objektyviai pasibaisėtina. Visgi, ruošdami sau patinkantį kavos gėrimą, į jį galite dėti ką tik norite ir cukrų, ir medų, ir pieną ar ką tik sugalvosite. Galbūt ši kava ir nebus skani universaliai, bet jūs žinosite, kad ji patinka jums, o juk jūs, kaip ir kiekvienas iš mūsų, nusipelnėte skaniausio!