Kavos pupelės kaina yra vienas pagrindinių faktorių, pagal ką žmogus renkasi, iš ko sunks savo kasdienybės eliksyrą per prabangų, prie virtuvės dizaino pritaikytą aparatą. Ironiška, tačiau dažnas net neįsivaizduoja, kad investicija į prabangią įrangą yra tik pradžia skanios kavos link – visa esmė visada yra pupelėse. Kuo geresnis jūsų aparatas, tuo labiau jis pajėgus atskleisti tikrąjį kavos skonį. Tad suprasti, kas nutinka, kai kavoje slypintys poskoniai yra, lengvai tariant, šlykštoki, turėtų pavykti ir be aukštojo išsilavinimo. Žinoma, šią tiesą neretas išsiaiškina tik po to, kai tviskantis, chromuotas aparatas jau stovi ant virtuvės spintelės ir pastarojo talpa iki viršaus užpildyta sudegintomis ir, vargu ar maisto inspekciją savo eiga galinčiomis praeiti, pupelėmis. Čia ir prasideda geros kavos už nedidelę pinigų sumą paieškos. Tad pagrindinis klausimas išlieka tas pats – nuo ko priklauso kavos pupelės kaina ir ar ji visuomet tiesiogiai koreliuoja su mūsų visų taip pamėgto gėrimo skoniu?
Kavos pupelės kaina. Kavos kelias iki puodelio
Tam, kad savo rytą galėtume nuspalvinti garuojančios kavos aromatu, pupelės praeina nemenką kelią. Įdomiausia, kad jame sutinkame daugybę rankų, o kiekvienas jų prislietimas, tarsi magiška kapitalisto burtų lazdelė, kilsteli kavos kainą į viršų. Šioje vietoje galėtume sakyti viskas suprantama – uždirbti nori visi, bet ar tikrai visi jie prisiliečia tam, kad būtų pagerintas kavos skonis? Kad geriau tai suprastume, pradėkime nuo pradžių.
„Pinigai auga ant medžių”
Kava auga ant medžių (dėl šios priežasties dažnai juokaujame, kad jei parduodi kavą, pinigai tau iš tiesų auga ant medžių). Ji auga tarp dviejų – Vėžio ir Ožiaragio – vardu pavadintų tropikų, kitaip tariant – atogrąžų platumoje. Ūkininkas pasirenka labiausiai jam tinkančią kavos rūšį ir poveislę pagal tai kaip išsidėstęs jo ūkis. Jei tai žemesnė vieta – iki 800 m virš jūros lygio – jis dažniausiai augins robustą. Jei tai aukštesnė vieta – arabiką. Pastaroji kava yra brangesnė pati iš savęs ne tik dėl to, kad auga aukščiau ir ją sunkiau išgabenti iš ūkio, bet ir todėl, kad ši kavos rūšis yra gerokai lepesnė nei robusta. Arabikos medis sunokina iki šešių kartų mažesnį derlių nei pagrindinis jo konkurentas.
Kas vyksta po to, kai kava užauga
Užauginus kavos uogas, seka dar keletas kainos lygį labai aiškiai nubrėžiančių ūkininko pasirinkimų. Pirmiausia, jas reikia nuskinti. Tai galima padaryti rankiniu arba mašininiu būdu. Pastarasis yra elementarus – pro ūkį pravažiuoja kombainas, kuris dideliu, šukas primenančiu, agregatu nurenka viską, kas pasitaiko jo kelyje. O pasitaiko daug ko: ir neprinokusių, ir pernokusių, ir sukirmijusių, ir labai gerų kavos uogų. Visa tai yra metama į bendrą katilą, iš ko vėliau kuriamas bendras kavos kokteilis, kurio vidutinės pupelės kokybė geriausiu atveju yra šiaip sau. Tuo tarpu rankiniu būdu renkama kava pakyla aukso vertės link. Kadangi kiekvienas kavamedis yra perrenkamas iki 12 kartų tam, kad būtų surinktos tik pačios raudoniausios ir visiškai prinokusios pupos.
Kavos lukštenimas
Nuskynus kavos uogas iš jų yra išlukštenamos pupelės. Tai irgi daroma skirtingais būdais, kurių kiekvieno kaštai taip pat gali būti pigesni ir brangesni. Ir dėl to taip pat pakyla kavos pupelės kaina.
Galiausiai viskas surenkama, supakuojama į džiuto maišus ir sudedama siųsti į šalis, kurios be galo mėgsta kavą, tačiau neturi galimybių jos užsiauginti. Kalbame, žinoma, apie Europą.
Kadangi siųstis kavą po vieną maišą būtų neišpasakytai brangu, kažkas tinkamu laiku apie tai pagalvojo ir įkūrė centrus, kurie superka kritinį kavos kiekį. Visoje Europoje yra penki didieji kavos tarpininkai, kurie kasmet užpildo savo sandėlius tūkstančiais tonų žalios kavos. Žaliava labiausiai domina skrudyklas, kurių atstovai turi sekti biržos kainas ir įsigyti žalias kavos pupeles palankiausiu metu. Šioje dalyje yra šioks toks loterijos elementas, o tai labai stipriai nustato tendenciją skrudyklos kavos kainai metams į priekį. Be kita ko, ir pats skrudinimas nėra labai pigus.
Kavos skrudinimas
Skrudinant kainuoja ne tik susimokėti už dujas, įrangą, darbo jėgą ir visą verslo palaikymą. Šio proceso metu nudega ir 15% pirminio kavos kiekio, tai dar iškelia kavos kainą. Vėliau prisideda pakuotė ir gauname galutinę pupelių savikainą.
Šią kavą skrudintojas gali pasirinktinai mėginti parduoti pats arba pasiūlyti ją platų pardavimo tinklą turinčiam tarpininkui. Tai vėlgi kainuoja ir turi įtakos kokia bus kavos pupelės kaina.
Mokesčių daug ir jie tikrai nemaži, bet kur garantija, kad perkant brangesnę kavą, ji bus skanesnė? Klausiate? Atsakome.
Kada brangi kava iš tiesų yra skanesnė, o kada tai tik apgaulė?
Jei atidžiai skaitėte tai, kas parašyta aukščiau, turėjote aiškiai nusibrėžti vaizdą, kad visi tarpiniai prisilietimai, kurie turi įtakos kavos skoniui, vyksta iki žaliava atsiduria tarpininko sandėlyje. Po to prasideda komisiniai mokesčiai, labiau mokami už idėją ir patį prisilietimą, nei už vienokį ar kitokį pupelių paskaninimą. Taigi, tampa aišku, kad skani kava bus ta, kurios žaliava yra brangi. Bet kaipgi sužinoti ar pupelės, kurias gamintojas sudėjo į savo pakuotę yra brangios ar ne? Ogi labai paprastai – tol, kol gamintojai yra žmonės, būdas sužinoti, kas slypi jų pakuotėse irgi yra labai žmogiškas. Visi, kas naudoja gerą žaliavą, labiausiai ja ir nori pasigirti, taigi ant kokybiškos kavos pakuočių visuomet rasite kavos pupelių kilmę, rūšį, jei tai ypatinga kava, net ir ūkį bei apdirbimo būdą.
Įmantrūs pavadinimai
Tuo tarpu ant prastesnių kavų, dažniausiai puikuojasi ištaigingi užrašai, kam ši kava skirta, kaip antai espresso, latte ir t.t. Tiesa yra ir kita medalio pusė. Labai aukštos kokybės išpuoselėta kava, dažnam gerėjui yra nesuprantamo skonio. Kadangi kavos pasaulyje retas galėtų iš tiesų vadintis konosjė, kuris suprastų visas pupelėje slypinčias natų užuominas. Kur kas dažniau, net ir didžiausiu kavos gurmanu save laikantis žmogus iš tiesų nesupranta, kad yra pripratintas prie prastos, perkainuotos kavos. Tiesa kavą pastarieji žmonės ir renkasi, pagal pavadinimus, o ne kilmės šalį ar kitus, skoniui iš tiesų svarbius niuansus.
Bet palaukite, Real Bean kavų vertų žurnalo viršelio linijos pakuotės, taip pat padabintos pompastiškais espresso ir kitų įmantrių užsienietiškų žodžių pavadinimais? Ar tai reiškia, kad ši kava irgi pagaminta iš prastų pupelių? Ne visai.
Ar Real Bean kavos pupelės yra iš brangios žaliavos?
Real Bean kavos vertos žurnalo viršelio linijos pupelės yra sukurtos būtent taip, kad užpildytų kol kas vakuuminę nišą. Jų profilis sudėliotas pagal žmonių pamėgtą ir suprantamą skonį, kurį deja suformavo veikiau didele marža nei geromis pupelėmis besipuikuojantys prekiniai ženklai. Norėdami išspręsti šią problemą, sukūrėme žmogui gerai pažįstamo skonio kavą iš labai geros žaliavos. Mokėdamas už šią kavą žmogus ne tik nepermoka, bet ir gauna kavą, kuri atitinka jo prabangaus kavos aparato poreikius bei segmentą – juk vairuojant Ferrari, nepilsi pigaus kuro.
Tiems, kurie išaugo tradicinės kavos skonį
Na, o tiems, kurie jaučia, kad tradicinės kavos skonį jau yra kiek išaugę ir yra pasiryžę ieškoti naujų, bet kol kas dar ne per aštrių patirčių – sukūrėme muzikinę kavos liniją. Joje rasite pupeles, kurias vadiname pirmuoju žingsniu ypatingos kavos link. Jau patį pirmą kartą ragaujant, pastebėsite, kad jos kitokios ir kiek neįprastos, tačiau puikiai susidarysite vaizdą apie tai, kokio skonio gali būti tikra, išpuoselėta kava. Ją pamėgę, pagaliau įminsite mįslę, už ką yra mokama daugiau pinigų ir kada žaliava yra išties gera, o kada esate apgaudinėjami, gobšių pardavėjų. Tai žinodami, visuomet atminkite, kad geriausia tikrai geros, bet brangios kavos dalis yra ta, jog iš jos uždirba ir pats svarbiausias, pats pirmasis žmogus visoje grandyje – ūkininkas.