Kava su pienu – išgerti negalima išpilti. (Kur kablelį dėsite jūs?)

Ar kava su pienu verta kavos vardo?

Tinkamai paruošta kava su pienu, ne tik, kad verta kavos vardo, bet ir yra vienas iš sunkiausiai paruošiamų gėrimų. Suklysti galima kiekviename žingsnyje, o geros pieniškos kavos negarantuoja net ir apsilankymas kavinėje. Pienišką kavą pripažįsta net ir visų taip liaupsinami italai, tiesa tik iki 11 valandos ryto, vėliau paprašydami kavos su pienu tikrą italą įžeistumėte. Šiame tekste pasidalinsime keletu pagrindinių klaidų, kurias daro žmonės, ir ką tai lemia. Kokios kavos ieškoti norint išgerti skanų latte ar cappuccino puodelį ir kaip pamatyti ar barista jūsų neapgavo prašydamas 3 eurų už kavą, kurią geriau būtumėt pasiruošę patys.

latte kava
Latte kava

Iš kur atsirado kava su pienu?

Nors šiais laikais kava su pienu yra visiškai savaime suprantamas reiškinys, dar ne taip seniai mintis į kavą pilti pieną atrodė barbariška ir galinti prišaukti ekskomunikavimą nuo bažnyčios. Priešingai nei pačios kavos atsiradimo istorija – pirmoji pieniška kava yra tiksliai dokumentuotas įvykis ir netgi priskiriamas konkrečiam žmogui. Taigi, visi latte ir cappuccino kavos mėgėjai už savo „kasdienę duoną” turėtų būti dėkingi olandui Johanui Nieuhofui, kuris apie 1660 metus buvo pirmasis žmogus į kavą įsipylęs pieno. Tiksliai nėra žinoma kokį gėrimą jis tuomet ruošė, tačiau turint omenyje anų dienų kavos ruošimo tendencijas, tai galėjo būti paprasta užpiltinė kava su šlakeliu šalto pieno. Tiksli priežastis kodėl jis taip pasielgė, taip pat nėra žinoma, tačiau rašytiniuose šaltiniuose randami atsiliepimai apie tų laikų kavą suponuoja mintį, kad pieno galimai buvo griebtąsi ne lyg šiaudo, norint bent kažkiek palengvinti tą nežmoniškai kartų, pragarą primenantį skonį.

Gerčiau kavą su pienu, tačiau man dažnai ji pasirodo per silpna. 

Silpnai juntamas pupelių skonis tuo pačiu metu yra didžiausia kavos su pienu stiprybė ir didžiausias jos minusas. Vieniems tai – pagrindinė priežastis rinktis būtent tokį kavos gėrimą, kitiems – akstinas ją atstumti. Šioje vietoje klaidą dažniausiai padarome mes patys ir kur kas anksčiau nei ruošiame kavą. Kadangi pasąmonėje turime nusipiešę vaizdą, kad pieniška turi būti lengva, būtent tokio profilio pupeles ir nusiperkame. Dėl to kavos skonis visiškai paskęsta pieno putoje ir užuot mėgavęsi sodriu kavos gėrimu, atbulais dantimis geriame rusvą šiltą pieną. Tai žinodami ir norėdami, kad RealBean kavoje pajustumėte pupelių skonį net ir užtvindę jas pienu, sukūrėme ne tik specialų kavos mišinį, bet ir tik šiai kavai naudojamą skrudinimo profilį. Būtent dėl šių dviejų aspektų Cafe au lait kava prasiskverbia kiaurai putą ir užuot paskendusi, pripildo pieną savo tvirto, visą griaunančio charakterio. Pastarasis matomai griauna ir stereotipus, kadangi vis daugiau žmonių sugrįžta „tos kavos, kur labai skani su pienu”.

RealBean Cafe au lait

Nusipirkau Cafe au lait kavos, tačiau skonis vis tiek vandeningas ir kiek silpnokas.

Neretai žmonės, nusipirkę kavos aparatą, galvoja, kad jau padarė viską, kad namuose galėtų gerti skanią kavą, tačiau pamiršta, kad tam reikalingos geros kavos pupelės. Rečiau, bet kartais pasitaiko atvejų, kai žmonės perka geras kavos pupeles, tačiau jų turimas kavos aparatas, nesugeba arba yra netinkamai sureguliuotas tam, kad išgautų pilną kavos pupelių potencialą. Cafe au lait atveju, dažnesnė yra pastaroji problema. Norėdami, kad kava nebūtų tokia vandeninga, galite išmėginti kelias gudrybes:

  1. Pasmulkinkite kavos pupelių malimą.
  2. Padidinkite sumalamos kavos porciją.
  3. Nustatykite vėsesnį vandenį.
  4. Pilkite mažiau pieno ir daugiau kavos.

Šiuos nustatymus keiskite po vieną ir kiekvieną kartą paragaukite ar kava pasitaisė. Kai išbandę visus pakeitimus gausite sodresnę kavą, ieškokite savo mėgstamo recepto.

kava su pienu
Kavos ruošimas

Kokias klaidas žmonės daro ieškodami savo recepto?

Galvodami, kad jų latte ar cappuccino kava yra per silpna, žmonės natūraliai sugalvoja padidinti kavos kiekį. Deja, užuot vietoj vieno espresso darydami du, jie tiesiog padidinta vandens, prabėgančio pro sumaltą kavą, kiekį. Tokiu atveju gaunama juoda kava, kurią vėliau užpilate pienu, yra kiek per vandeninga, kad nepaskęstų pieno klampynėje. Norėdami stipresnės kavos užuot ruošę ją su vienu espresso, kuris nustatymuose turėtų būti 45ml, padarykite du ir ne iš karto, o atskirai sumalant kavą.

Kitas atvejis, kai kava gali pasirodyti per mažai sodri, pasitaiko, kai naudojamas liesas pienas. Kadangi piene esantys riebalai kavai gali suteikti sodrumo, jų stygius, jūsų taip mėgiamą latte ar cappuccino kavą, gali paversti tikru nusivylimu.

cappuccino kava
Cappuccino kava

Kaip iš išvaizdos galite atskirti, ar kavinėje jums padarė gerą pienišką kavą?

Pirma ir pagrindinė taisyklė užsisakius pieniškos kavos paprašyti neperkaitinti pieno. Laktozė esanti piene turi keistą savybę ties 60-65 laipsnių temperatūra skilti taip, kad išsilaisvintų natūralus pieno saldumas. Taigi, gavę neperkaitintą kavą, ją galėsite gerti be cukraus, net jei dažniausiai jo neatsisakote. Baristai pastačius kavą į atsiėmimo zoną atkreipkite dėmesį, ar pieno puta yra vientisa, blizganti ir gražiai teliuškuojanti. Jei gavote cappuccino kavą ir matote, kad jo puta kieta kaip putplastis, ant paviršiaus daugybė burbuliukų ir įtrūkimų – ši kava nėra paruošta teisingai. Tikėtina, kad geriant tokią kavą, puta pasislinks į šoną ir atsigersite tik pienu praskiestos kavos. Tiek cappuccino, tiek latte kavose pienas ir kava turi būti tandemas, o ne atskiros esybės netikėtomis aplinkybėmis papuolusios į vieną puodelį. Negana to, burbuliuota kava dažnai indikuoja perkaitintą pieną, o tai reiškia, kad užuot saldumo, šioje kavoje pajusite natūralų kartumą, ir visai ne iš gerosios pusės.

gera kava
Gerai paruošta kava
bloga kava
Prastai paruošta kava