Kas yra espresso?
Espresso, ko gero, labiausiai legendomis apipintas kavos gėrimas. Vieniems tai – gurmaniškumo viršūnė, kitiems – neįkandamas koncentruoto skonio gėralas. Dalis sako, jog vieno gurkšnio kavos užtenka ir kartais yra net per daug, likusieji nesupranta, kaip kavos gali būti mažiau nei vidutinio dydžio bidonas. Kai kurie negali jo gerti be cukraus, o štai kiti už saldiklio pasiūlymą galėtų ir kumščiu į nosį pavaišinti. Nors nuomonių yra visokiausių, standartai keliami espresso yra labai konkretūs ir aiškūs. Tai leidžia ne tik nenuklysti nuo normų ruošiant šį gėrimą, bet ir atpažinti kaip atrodo geriausios espresso pupelės.
Pats espresso nėra labai senas išradimas. Pirmasis šio gėrimo variantas atsirado Italijoje pačioje XX amžiaus pradžioje. Tuo metu užteko vos kelių espresso lašų, kad nauju išradimu pakviptų visa šalis. Netrukus šis kavos paruošimo būdas užvaldė visą Apeninų pusiasalį, o po kiek laiko ir likusį pasaulį.
Espresso nuo kitų kavų skiriasi tuo, kad jo gamybai yra naudojamas slėgis. Taigi, jei daugumoje gėrimų mes užpilame maltą kavą ir laukiame, kol ji prisirps pati – espresso atveju slėgio pagalba stumiame vandenį per suspaustus kavos tirščius, taip bandydami ištraukti visą jų esybę. Dėl šios priežasties gauname itin koncentruotą ir daug skonio turintį gėrimą, kurį kaip minėjome anksčiau supa įvairios legendos. Atėjo metas jas prasklaidyti ir išaiškinti.
Koks turėtų būti espresso kiekis?
Dažnai ginčijamasi koks yra teisingas espresso kiekis. Vieni šaukia, kad ši kava negali viršyti 50 ml, kiti leidžia sau pilti ir visą 100 ml. O tiesa yra visai kita. Gamindami espresso turite stebėti crema (putą). Kol ji yra tamsiai rudos spalvos, kava atiduoda geriausia, ką turi. Kai ji staiga tampa šviesi ir pilkšvai geltona, reiškia, kad pupelės jau atidavė geriausias savo savybes ir dabar vanduo sunkiasi pro panaudotus tirščius. Taigi, idealus espresso neturi tikslaus vandens kiekio, tačiau pastebėjus pirmuosius šviesius lašus, reikėtų sustabdyti šio gėrimo bėgimą ir turėsite geriausią jo variantą.
Dėl tos pačios priežasties juoda kava yra blogiausias gėrimas, kurį galite pagaminti automatiniu arba pusiau automatiniu aparatu. Vietoj jo siūlome gaminti americano – tai yra espresso, o karštą vandenį užpilti atskirai.
Ar galima į espresso dėti cukraus?
Espresso kavos skonis turėtų būti tobulo balanso tarp kartumo, rūgštumo ir saldumo. Taigi, cukrus šį balansą iškraipo. Negana to, pridėtinis saldumas užgožia ir kavoje natūraliai esančius poskonius. Visgi, žmonės, kuriems aktualu ne tik skonis, bet ir sveikata į espresso turėtų įsidėti bent žiupsnelį cukraus. Taip, cukraus. Taip yra todėl, kad organizmas skaidydamas kavą naudoja gerąjį cukrų esantį ant jūsų antinksčių. Taigi, pasaldindami kavą, jūs tuo pačiu duodate ir išorinio kuro organizmui išskaidyti išgertą espresso kavos puodelį. Kavą geriant su pienu, šį darbą atlieka laktozė, todėl pergyvent dėl sveikatos reikėtų tik tuo atveju, jei esate jai netolerantiški. Apie sveikatą papasakosime ir kiek vėliau, bet pirmiausia susipažinkite su septyniais geriausių espresso pupelių požymiais.
7 požymiai, kad tai geriausios espresso pupelės
Dažnai daroma klaida yra ta, jog žmonės įsigiję automatinį kavos aparatą, mano padarę viską, kad turėtų gerą espresso namuose. Iš tiesų daug svarbiau nei aparatas, yra pupelės, kurias naudojate. Tai turėtų būti aktualu ir pieniškų kavų mėgėjams, kadangi tiek latte, tiek cappuccino yra gaminami espresso pagrindu, ant jų užpilant skirtingos konsistencijos pieno putą. Taigi, kaip atskirti, kad jūsų turimos pupelės yra geriausios espresso kavai.
- Vienodo dydžio ir išvaizdos pupelės
Skrudindami espresso mišinius gamintojai taupydami laiką žalias pupeles maišo prieš skrudinimą. Taigi, mišinys, kuris sudarytas iš labai skirtingo dydžio pupelių, yra skrudinamas tinkamai vienoms pupelėms, tačiau nebūtinai kitoms. Dėl to gauname mišinį, kur dalis kavos yra paskrudusi idealiai, o likusi arba sudeginta arba vis dar žaloka. Tokio tipo mišinys niekuomet neturės gero skonio balanso. Vietoj to turėtumėte rinktis kuo vienodesnių pupelių mišinį, kurį darydami skrudintojai rėmėsi dydžiu ir stengėsi, kad skirtingų kavų ūkių kavos būtų panašios tiek vizualiai, tiek savo vidinėmis savybėmis, o jų skrudinimui tiktų vienodas profilis.
- Kuo mažiau šviesių pupelių
Pirkdami pupeles, o ne maltą kavą, lengvai galite pastebėti ir kavoje esančius defektus. Pirmiausia į akį krenta šviesesnės pupelės. Jei matote, kad visas mišinys tamsus, o kelios pupelės yra kone geltonos, žinokite, jos buvo pažeistos dar prieš skrudinimą ir gali ne tik neduoti jokio skonio, bet ir sugadinti visą espresso. Pamatę, kad tokių pupelių yra vos keletas, neišsigąskite, mišinys tikrai nėra blogas, tiesiog išrinkite jas ranka ir supilkite mišinį į aparatą. Jei, visgi, matote, kad šviesių pupelių kiekis toks didelis, kad jas atrinkti sugebėtų nebent pelenė – ši kava nėra geros kokybės ir turėtumėte rinktis kitą gamintoją, kuris myli savo klientą labiau.
- Pupelės taisyklingos formos
Tikrai esate pastebėję, kad kartais nusipirkus kavą, dalis pupelių būna sutrupėję, neturi vidurio arba kaip tik yra tik vidurys be geldelės. Taip atsitinka tikrai ne dėl to, kad grįždami iš parduotuvės išmetėte pakuotę ant žemės. Visi minėti defektai yra kavoje, dar prieš skrudintojui perkant žalią kavą. Kuo daugiau tokių pažeistų pupelių, tuo pigiau gamintojas nusiperka žaliavą. Tokioje kavoje tikrai nerasite gero espresso skonio ir tik permokėsite už abejotinos kokybės pupeles. Norėdami gerti skanią kavą, turėtumėte rinktis gamintoją, kurio pakuotėje visos pupelės yra sveikos ir ant dugno nėra susikaupę trupinių, kaip traškučių pakuotėje.
- Pupelių paviršius neblizgus
Kartais įsigiję pupeles galite pastebėti, kad jų paviršius aliejuotas ir blizgus. Taip gali atsitikti dėl dviejų priežasčių. Jei pupelės ne tik aliejuotos, bet ir labai tamsios (beveik juodos), tai reiškia, kad kava yra perskrudinta. Tokiu atveju ji ne tik neturi gero skonio balanso. Yra tikimybė, kad ji buvo taip skrudinta tam, kad būtų paslėpti skonio defektai. Žinoma, tokiu atveju skonis tampa suanglėjęs, tačiau per ilgus prastos kavos gėrimo metus, daugelis žmonių prie šio skonio priprato ir dabar jis asocijuojasi su tikruoju kavos skoniu. Turime jus nuvilti – taip nėra, tikras kavos skonis yra švelnus, natūraliai saldus, turintis rūgšties ir kartumo, bet tikrai ne suanglėjęs.
Kitu atveju aliejuotas pupelių paviršius gali išduoti, kad jos yra pasenusios. Šį aspektą galite išsiaiškinti ne tik vizualiai, bet ir ragaudami. Jei pasidarę espresso ar juodą kavą jaučiate kartono skonį, reiškia kava yra pasenusi. Tiesa, seniai skrudinta kava, gali ir neblizgėti, todėl vien pažiūrėti neužteks. Kita vertus, įsigiję neblizgančias pupeles, jau būsite žengę pirmąjį žingsnį geresnio espresso link.
- Tarp pupelių nėra akmenukų
Suprantame, kad tai skamba, kaip savaime suprantamas faktas. Deja, taip yra ne visuomet. Vienas kavos defektų yra mišinyje pasitaikantys akmenys ir kitos priemaišos. Kuo daugiau akmenukų yra kavoje, tuo pigiau ją galima nusipirkti. Daugelis skrudintojų tikisi šią problemą išspręsti taip vadinamais destoneriais, kurių paskirtis yra atskirti kavą nuo priemaišų. Deja, tai ne visuomet pavyksta 100% efektyvumu. Dėl šios priežasties galutiniame produkte, kurį paimate iš lentynos, galite rasti mažų akmenėlių. Jie nedaro didelės įtakos kavos skoniui, tačiau gali sulaužyti jūsų aparate esantį malūnėlį. Jūsų nelaimei, jo tvarkymas dažniausiai kainuoja nemažus pinigus. Taigi, nors skoniui pirkdami akmenų turinčią kavą ir nepakenksite, visuomet pagalvokite ir apie aparatą.
- Ant pakuotės daug informacijos apie kavos kilmę
Jei kavą renkatės tik pagal tai ar ant jos parašyta espresso ar koks nors kitas itališkas žodis, gali būti, kad pakliuvote į marketingo spąstus. Tikroji informacija apie kavą turi būti nurodyta etiketėje. Turite matyti kavos pupelių kilmės šalį, skrudinimo datą arba galiojimo laiką, jei tai yra įvairių pupelių mišinys, šis faktas irgi turėtų būti nurodytas. Dažnu atveju užrašas 100% arabika ant espresso mišinio nutyli tiesą, kadangi Italijoje rašant šį užrašą legalu įmaišyti ir šiek tiek robustos. Tais atvejais, kai robustos buvimas mišinyje nutylimas, tikėtina, jog ji yra itin prastos kokybės. Visgi, jei ant pakuotės parašyta, kad mišinį sudaro arabikos ir robustos pupelės, tikėtina, kad gamintojas neturi ko slėpti ir naudoja itin kokybišką robustą. Tokių kavų nėra daug, du jų pavyzdžius pridedame čia – Espresso ir Cafe au lait.
- Gera kava kainuoja
Šiame straipsnyje ne kartą minėjome, kad žalios pupelės turinčios defektų kainuoja pigiau. Taigi, aukščiausios kokybės kava visuomet kainuos daugiau. Tiesa, jūs nebūsite vieninteliai už tai mokantys. Didžiausią riziką šioje grandyje prisiima skrudintojas, kuris pirkdamas brangesnę žaliavą nėra tikras, kad ras pupeles gerai išmanančių ir už kokybę linkusių primokėti žmonių.
Sutinkame, kad kava yra skonio reikalas ir kokybė ne visuomet reiškia skanesnę kavą, tačiau yra keli niuansai, kurie ateina kartu su aukštesnės rūšies kava. Gerai užaugintos ir paskrudintos pupelės savyje turi daugiau natūralaus saldumo, todėl tai automatiškai palenkia skonį į geresnę pusę. Taip pat jau ne kartą minėjome, kad jei kava yra nekokybiška, joje skonio balansas yra neįmanomas. Šio dalyko daug žmonių gal ir negalėtų įvardinti žodžiais, tačiau jie puikiai jaučia ant liežuvio, kad kažkas su kava yra ne taip.
Na ir galiausiai, nors moksliškai tai ir neįrodyta ir remiamės tik asmenine patirtimi, tačiau esame pastebėję, kad kokybiškesnė kava nekelia rėmens. Nesileisime į spekuliacijas, kodėl taip yra, bet vienas pagrindinių klientų atsiliepimų apie RealBean kavą yra tai, jog ji vienintelė jiems nesukelia kylančių skrandžio rūgščių. Taigi, ne tik cukrus, bet ir kokybė pasitarnauja sveikatai.
Visas RealBean kavas skrudiname patys, todėl žinome iš kur ir kokios būklės jos atkeliavo. Nors skonio atžvilgiu ir ne visos mūsų kavos yra geriausios espresso pupelės, savo kokybe jos yra kur kas aukščiau nei didelė dalis specialiai espresso skirtų mišinių, pagamintų iš labai abejotinos būklės žaliavos.